REALIZACJE

Udostępnij:

Rozdzielnice przyłączeniowe DC do instalacji PV o łącznej mocy ponad 650 kWp. Projekt obejmował rozdzielnice w różnych konfiguracjach od prostych układów (6 łańcuchów na 4 MPPT) po bardziej złożone (20 łańcuchów na 10 MPPT). Wszystkie rozdzielnice wykonano w oparciu o ograniczniki Typu 1 RST Solar PV T1+T2 1000V DC. Przyłączenie przewodów DC i łączenie łańcuchów równoległych zrealizowano za pomocą specjalnych złącz sprężynowych przeznaczonych do pracy przy napięciu do 1000 V DC. Realizacja firmy PIVI ENERGY z siedzibą w Ślęzy.

Zabezpieczenia przed przepięciami kamer, urządzeń transmisyjnych oraz systemu alarmowego na wieżach obserwacyjnych Lasów Państwowych (dostrzegalniach przeciwpożarowych). W tych instalacjach można znaleźć m.in. ograniczniki RST NET PoE do ochrony obwodów Ethernet, RST Guard RS 485 zabezpieczające magistrale transmisyjne, czy też moduły serii RST AL chroniące systemy zabezpieczeń technicznych obiektu. Realizacja wykonana przez firmę GRAFEL Systemy Elektroniczne Białystok dla Nadleśnictwa Bielsk. Firma GRAFEL od lat stosuje produkty RST co stanowi potwierdzenie ich skuteczności i jakości.

Produkty RST i Leutron użyto do budowy szaf sterowniczych w systemach bezpieczeństwa ruchu drogowego dla jednostki budżetowej. System kamer IP został skutecznie zabezpieczony ogranicznikami RST NET PoE, a ograniczniki LEUTRON zastosowano do ochrony obwodów zasilania DC. Realizacja zaprojektowana przez firmę Neurosoft Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu.

Realizacje firmy PIVI ENERGY z siedzibą w Ślęzy z wykorzystaniem rozdzielnic przyłączeniowych RST do ochrony instalacji fotowoltaicznych. Rozdzielnice RST PV dostarczane do PIVI ENERGY obejmują szeroki zakres konfiguracji do instalacji o mocy od kilku do kilkudziesięciu kWp. Były to zarówno rozdzielnice kombinowane AC/DC, jak i osobne układy AC i DC. Rozdzielnice DC w zależności od zapotrzebowania dostarczane były do klienta z przyłączeniem przewodów za pomocą złącz MC4 lub złącz sprężynowych i obejmowały zabezpieczenia od pojedynczych łańcuchów nawet do 20 zrównoleglonych łańcuchów do 10 MPPT. Falowniki chronione były ogranicznikami serii RST Power i RST Solar PV w zależności od stopnia zagrożenia Typu 1+2 lub Typu 2.

Realizacja na rozdzielnice RST PV firmy Solcity z siedzibą w Kurianach koło Białegostoku, będącymi specjalistami z zakresu fotowoltaiki i pomp ciepła. Falowniki naziemnej elektrowni PV zabezpieczono tu kombinowanymi rozdzielnicami RST PV. Obwody DC chronione były z zastosowaniem podstaw bezpiecznikowych gPV oraz ograniczników RST Solar PV T1+T2 1000V DC. W obwodach AC zastosowano standardową konfigurację zawierającą wyłącznik nadprądowy z RST typu A oraz ogranicznik RST Power T1+T2 275V.

W listopadzie 2023 r. dostarczyliśmy rozdzielnice RST PV DC 5×3-d-w do zabezpieczenia fotowoltaicznej instalacji dachowej o mocy do 2 MW. Ze względu na odległości, obwody DC zabezpieczone zostały zarówno po stronie paneli PV (wejście przewodów z dachu do budynku) oraz bezpośrednio przy falownikach. Rozdzielnice DC zaprojektowano pod konfigurację falowników: 3 MPP / po 3 równoległe łańcuchy na każde MPP. Ciekawostką zastosowanego rozwiązania była droga prądowa z poziomu dachu do falowników: do każdej rozdzielnicy na dachu przyłączonych było 9 łańcuchów na 3 MPP przewodami solarnymi 6 mm2, od rozdzielnicy dachowej obwód każdego MPP do rozdzielnicy przy falownikach poprowadzony był przewodami 10 mm2, gdzie dalej przyłączenie do falowników zrealizowano poprzez rozdzielnicę RST PV w układzie 9 par przewodów 6 mm2. Przyłączenia przewodów w rozdzielnicach zrealizowana z zastosowaniem złączy sprężynowych o napięciu znamionowym DC do 1000 V. Każdy obwód MPP był zabezpieczony ogranicznikami RST Solar PV T1+T2 1000V DC. Dodatkowo rozdzielnice wyposażono w specjalne hermetyczne dławnice kompensujące do wyrównania ciśnienia.

UZIEMIENIA I OCHRONA PRZED PRZEPIĘCIAMI

EARTHING AND OVERVOLTAGE PROTECTION

RST