Czym jest zgrzewanie egzotermiczne?

Udostępnij:

Powrót do produktów

Zgrzewanie egzotermiczne umożliwia trwałe łączenie różnych materiałów takich jak: miedzi z miedzią, miedź ze stalą, stal pomiedziowana ze stalą pomiedziowaną, czy też miedzi ze stalą ocynkowaną. Metoda ta pozwala na uzyskanie połączenia cząsteczkowego odpornego na korozję, które znajduje szerokie zastosowanie w sieciach uziemiających, ochronie odgromowej, ochronie katodowej, trakcji kolejowej itp. Zaletą połączeń egzotermicznych, w stosunku do zwykłego spawania elektrycznego stali, jest fakt, iż w przypadku łączenia metali powlekanych takich jak stal pomiedziowana nie następuje uszkodzenie powłoki chroniącej dany metal przed korozją. Dodatkowo jest to jedyny system umożliwiający trwałe i jednorodne łączenie materiałów (np. miedź i stal czarna), które nie jest możliwe do wykonania w żadnej innej technologii, zwłaszcza w warunkach polowych. W stosunku do połączeń skręcanych nie występuje tu „słabe ogniowo” połączenia, którym często są źle dobrane śruby oraz wysoka rezystancja przejścia. Inną zaletą zgrzewania egzotermicznego jest brak konieczności dodatkowego zabezpieczania wykonanego połączenia, np.  taśmą antykorozyjną.

Aby wykonać połączenie, monter potrzebuje jedynie precyzyjnie wykonanej formy grafitowej z uchwytem oraz ładunku ze specjalnym proszkiem, który po procesie inicjacji i zapłonu, w wyniku gwałtownej reakcji chemicznej, staje się spoiwem łączącym zgrzewane materiały. W formie umieszcza się łączone materiały: np. końcówkę uziomu pionowego typu GALMAR oraz przewód uziemiający w postaci płaskownika. Do komory wsypuje proszek zgrzewający oraz odrobinę proszku zapalającego. Po zamknięciu formy wystarczy zainicjować zapłon proszku zapalniczką iskrową. W wyniku reakcji następuje stopienie proszku, składającego się w głównej mierze z miedzi, który w postaci płynnej zalewa łączone materiały, a po wystudzeniu, stanowi trwałe i nisko rezystancyjne połączenie.

W przypadku materiałów wykonanych z miedzi następuje ich przetopienie do jednorodnej postaci, w przypadku stali pomiedziowanej następuje zalanie i częściowe nadtopienie stali jak na zdjęciu w powyższej galerii (połączenie krzyżowe typu C-PP-L).

Zgrzewanie egzotermiczne jest doskonałym rozwiązaniem do połączeń rozległych siatek uziemień kratowych w stacjach WN i SN, uziemień w siłowniach wiatrowych, wieżach i masztach radiokomunikacyjnych, serwerowniach, farmach fotowoltaicznych oraz budynkach wyposażonych we wrażliwe urządzenia elektroniczne i teletechniczne. Metoda ta doskonale sprawdza się także do połączeń przewodów urządzenia piorunochronnego LPS. Stosowanie tego typu połączeń w strefach zagrożonych wybuchem gwarantuje brak ryzyka iskrzenia na styku łączonych materiałów. Dzięki właściwościom połączeń egzotermicznych uzyskujemy wysokiej klasy uziom lub siatkę ekwipotencjalizacyjną, o niskiej i stałej rezystancji połączeń.

Właściwości systemu CBM Weld:

• prosta i szybka metoda uzyskania trwałego połączenia
• można łączyć metale o tej samej lub różnej strukturze
• umożliwia łączenie materiałów o niemal dowolnych kształtach
• brak konieczności dodatkowego zabezpieczania połączeń taśmami antykorozyjnymi
• spoiwo w złączu składa się w 95% z miedzi
• proszki zgrzewające nie wymagają nadzwyczajnych środków do transportu i przechowywania
• duża obciążalność prądowa
• odporność na wysokie udary prądowe
• połączenia beziskrowe
• stabilna rezystancja połączenia

 

Galeria typów połączeń CBM Weld

  Instrukcja użytkownika CBM Weld

  Broszura – Układy uziemiające

Powrót do produktów

Zgrzewanie krok po kroku – film instruktażowy

Zgrzewanie w zwolnionym tempie

UZIEMIENIA I OCHRONA PRZED PRZEPIĘCIAMI

EARTHING AND OVERVOLTAGE PROTECTION

RST